Blog

GES ile İlgili Bilinmesi Gereken Tanımlamalar

GES ile İlgili Bilinmesi Gereken Tanımlamalar;
GRİD: Elektrik şebekesi demektir. Mevcutta bulunan elektrik şebekesine paralel çalışan sistemler için kullanılan tanımdır. Elektrik şebekesi yok ise sistem çalışmaz.
FOFOVOLTAİK PANEL(Photovoltaic): Güneş enerjisi santrallerinin temel parçası olan güneş panelleri Güneşten gelen fotonların panellerin içerisinde bulunan güneş hücreleri sayesinde doğru akıma dönüştürür. Günümüzde 275W ile 655W arası kapasiteli güneş panelleri bulunmaktadır. Panel içerisinde bulunan hücre türlerine göre monokristal, polikristal vb. çeşitleri bulunmaktadır.
DC KABLO: Panellerde üretilen doğru akımı inverter taşıyan kablolardır. Seçimleri yapılırken panel gerilimlerine, üzerinden geçecek akıma göre olmalıdır. Isıya ve soğuğa dayanıklı olması gerekir.
INVERTER: Türkçe anlamı evirici olan inverterler Fotovoltaik güneş panellerden alınan doğru akımı (Direct Current) enerjiyi alternatif akıma (Alternating current) çeviren cihazlarıdır.
güneş hücresi, dış mekan, insanlar, asfalt pist içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturulduKONSTRÜKSİYON: Panellerin çatıya veya zemine sabitleşmesi için yapılan alt yapıya denilir. Çelikten ya da alüminyumdan yapılır. Panellerin sağlıklı ve performansı yüksek çalışması için önemli bir etkendir.